Haber

İsveç’ten Erdoğan’a yanıt: NATO anlaşmasında din meselesi yok

İsveç’te aşırı sağcı bir hareketin Kuran’ı Kerim’i yakmasına izin verilmesinin ardından Türkiye ile İsveç arasındaki gerilim devam ediyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, geçen yıl haziran ayında Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan anlaşmaya atıfta bulunarak, ülkesinin NATO üyeliği için bu anlaşmanın gereklerini yerine getirdiğini ancak din konusunun anlaşma kapsamına girmediğini söyledi. anlaşma. Türkiye’nin iki ülkenin NATO üyeliklerinin onaylanması için öne sürdüğü şartların yer aldığı anlaşmada, terörle mücadele, iade taleplerinin yerine getirilmesi ve silah ihracatı kısıtlamalarının kaldırılması ön plana çıktı.

İsveç haber ajansı TT Ile konuşmak . Danimarka ve İsveç vatandaşlığına sahip aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Kuran-ı Kerim yakmasına izin verildiği ve polisin müdahale etmediği yönündeki eleştirilere İsveç hükümeti, bu eylemin ifade özgürlüğü kapsamında olduğu yanıtını verdi.


Üçlü memorandum, Haziran ayında Madrid’de düzenlenen NATO zirvesi çerçevesinde imzalandı.Fotoğraf: Bernat Armangue/AP/picture Alliance

Dışişleri Bakanı Billström de Türkiye’nin olaylarla ilgili öfkesini anladığını belirterek, Kuran yakma eylemini “yasal olmasına rağmen saygısızlık” olarak nitelendirdi. Billström, artık tüm tarafların sakinleşmesi gerektiğini ve Türkiye ile görüşmelerin devam edeceğini kaydetti.

Erdoğan “İsveç merak etme” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin bugünkü kümelenme toplantısında son olarak İsveç’e hitaben yaptığı konuşmada, “İsveç merak etme, yeter ki kutsal kitabım Kuran’ın yakılıp yırtılmasına izin ver. siz ve korumalarınız, biz sizin NATO’nuz olacağız “Finlandiya’ya girişinize evet demezdik. Finlandiya’ya bakışımız olumlu” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Macar mevkidaşı Peter Szijjarto ile Budapeşte’de görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında İsveç ile yaşanan gerilim de gündeme geldi. Macaristan ve Türkiye, NATO’nun 30 üyesinden İsveç ve Finlandiya’nın parlamento üyeliğini onaylamayan son ikisi oldu.

Macar bakan İsveç’i “aptallık” yapmakla eleştirdi

Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto, İsveç’in Türkiye’nin NATO üyelik hedefine onay vermesi için “farklı davranması” gerektiğini söyledi. Szijjarto, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran’ın yakılmasının “kabul edilemez” olduğunu belirterek, “Bir Hristiyan ve Katolik olarak başka bir dinin kutsal kitabının yakılmasının kabul edilemez olduğunu söylemeliyim. .”


Macaristan Dışişleri Bakanı SzijjartoFotoğraf: Attila Kisbenedek/AFP/Getty Images

Szijjarto, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’ın, eylemin İsveç’te ifade özgürlüğünü koruyan yasal düzenlemeler kapsamında olduğu yönündeki açıklamasını da eleştirerek, “İfade özgürlüğünün bir modülü olarak kutsal kitap yakmaktan bahsetmek tam bir aptallıktır” dedi.

Macaristan parlamentosunda İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin oylamanın geçen yılın sonunda yapılması planlanıyordu. İki ülkenin NATO üyeliklerini desteklediklerini ve bu ay meclisin ilk oturumunda konunun gündeme getirileceğini belirten Szijjarto, Türkiye’yi hiçbir şekilde etkilemeye kalkışmayacaklarını belirterek, “Ben Herhangi bir yabancı hükümetten bizi ilgilendirmeyen bahisler hakkında bir şey yapmasını isteyemez.”

AP,dpa/BK,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu